Gk-press: Прикарпатська вузькоколійка знялася у документальному кіно
  • 23
  • 11

На «Карпатському трамвайчику» – відомому маршруті вузькоколійної залізниці, що стартує у Вигоді, Долинського району, 1 листопада розпочалися зйомки документального фільму  про життя вузькоколійок в Україні та Швейцарії.

«Навідміну від широкої колії, вузькоколійні локомотиви мають свою айдентику, вони як люди – дуже емоційні, дуже цікаві, майже міфічні створіння. Ви тільки подивіться на ці краєвиди, на цих людей, які тут щодня працюють, на тих, хто цим трамвайчиком користується щодня аби добратися з одного села до іншого, або на лісорубів, які їдуть працювати, чи той ліс, яким ця колія прокладена – тут цілі історії», – розповідає Олександр Недбаєв, автор ідеї та режисер фільму.

В Україні сьогодні діють 4 вузьколійні залізниці: Боржавська (Заркапаття), Вигодська (Прикарпаття), Поліська та Гайворонська (Кіровоградська область). Як зауважують творці фільму, Вигодська вузькоколійка є приватною, а тому найбільш туристично успішною, вона постійно працює і користується попитом у туристів. «Для нас Вигодська колія є взірцем, може, ще поки не ідеальним, але взірцем того, як у приватних руках вузькоколійки можуть перетворюватися на туристичні атракції для цілого регіону». Інші вузькоколійки перебувають під керівництвом Укрзалізниці і сьогодні роблять перші кроки аби привабити туристів.

Документальний українсько-швейцарський фільм зніматимуть спершу на чотирьох українських вузькоколійних залізницях, а потім зйомки перемістяться до Швейцарії. «Фільм розповідатиме про те, як працюють вузькоколійки в Україні та Швейцарії, яка вже багато десятиліть є взірцем того, як зберегти, відновити вузькоколійки та привабити туристів до цих маршрутів. В Швейцарії це працює вже давно і працює дуже добре. Натомість, в Україні є такі експонати, які в інших країнах вже навіть у музеях не збереглися, а в нас вони діючі, вони їздять на тлі наших прекрасних краєвидів. Тому швейцарці вважають, що українські вузькоколійки є перлинами, якими треба зайнятися і перетворити їх на туристичні атракції», – зауважує Олександр Недбаєв.

Головний герой стрічки – молодий активіст-залізничник, що опікується вузькими коліями в Україні. Він їздить українськими маршрутами, дивиться, як вони працюють, в якому вони стані, зустрічається з людьми, які там працюють, які мешкають чи щось виробляють впродовж тих маршрутів, розкриваючи потенціал кожного з регіонів. Потім він на запрошення швейцарського активіста колій подорожуватиме до Швейцарії, де подивиться на тамтешні вузькоколійки, обміняється досвідом та дослідить, як можна зробити з українських вузькоколійних маршрутів привабливий туристичний бізнес.

У фільмі покажуть кілька аспектів з життя вузькоколійок. Зокрема, технічний – які мотори, які локомотиви, з яких років, як це усе працювало  – усю інженерію. Культурний аспект:  чому ця вузькоколійка з’явилася саме в цьому регіоні в той час, що завдяки ній змінилося в цих краях. Наприклад,  Вигода наприкінці 19-го століття була досить бідним регіоном. Ліс тут добували, але дуже важко, бо район високогірний, ліс сплавляли ріками, але багато деревини у такий спосіб не транспортуєш, бо ріка мілководна. А коли австрійський барон фон Попер, інженер за фахом, приїхав до Вигоди і своїм коштом проклав десятки кілометрів вузькоколійки і налагодив ефективне транспортування лісу, економіка регіону відразу вибухнула. Але найважливіший аспект – кажуть творці фільму, – це людські історії. Хто той машиніст, хто та станційна працівниця, хто ті люди із сіл на Поліссі, які не мають іншого шансу добратися до міста, крім як вузькою колією, яка не щодня ходить. Усі ці історії складатимуть серце фільму.

Головний герой фільму Олег Гудзеляк каже, що у стрічці грає ту ж саму роль, що й в житті. Олег – студент двох університетів: Ужгородського національного, та Київського державного Університету інфраструктури та технологій.  «Я – ентузіаст, людина, яка захоплена вузькоклійними залізницями, їздить ними, цікавиться, збирає інформацію і шукає шляхи відновлення цих маршрутів. Залізницею цікавлюся з дитинства. Це моє життєве хобі, яке, можливо, переросте в роботу.. Вузькоколійні залізниці – це зменшена копія широкої залізниці, дуже цікавий технологічний об’єкт, яких залишилось в Україні дуже мало. Івано-Франківська область колись було дуже широко забудована вузькоколійними залізницями, особливо гірські райони, але усі вони були ліквідовані, окрім Вигодської. З тисяч кілометрів українських вузькоколійок сьогодні залишилось менше 300 кілометрів.

Якщо в Європі йде дискусія про відновлення вузькоколійних маршрутів, то ми з однодумцями маємо мету принаймні зберегти те, що є зараз. Вигодська в непоганому становищі, бо є єдиною приватною вузькоколійкою в україні, а три  інші під керівництвом Укразалізниці і переживають далеко не найкращі свої часи».

Олег Гудзеляк має великі очікування щодо цього фільму, бо наразі ентузіасти і громадські активісти об’єдналися, щоб вивести дискусію про вузькоколійні залізниці на якісно новий рівень – тобто «довести органам державної влади і місцевого самоврядування, що з ними потрібно щось робити, що так далі не може тривати – що ці залізниці є, вони працюють, але якщо так буде продовжуватися надалі, за кілька років їх чекає ліквідація». В європейських країн є дуже цікава практика щодо тих вузькоколійних залізниць, які свого часу втратили свою функцію промислових перевезень – вони усі перетворені на туристичні об’єкти і є потужними центрами регіонального туризму. Усі вони є туристично успішними і заробляють самі на себе.

Бюджет фільму – майже 4 мільйони гривень, з яких 50% фінансується за грантом Українського культурного фонду, 50% зі швейцарського боку надає кінокомпанія NouvelleVagueFactory та швейцарський громадський мовник RTS. Команда проекту: Павло Сушко (генеральний продюсер, ПраймСторіПікчерс), Олександр Недбаєв (режисер), Олег Гудзеляк (головний герой, Україна), Крістоф Бакман (головний герой, Швейцарія), Олів’є Колер (співрежисер, Швейцарія), Філіп Ч’ямпі (продюсер, NouvelleVagueFactory).

Перший закритий показ фільму відбудеться 4 грудня, після чого на стрічку, як сподіваються творці, чекатиме успішна історія на фестивалях документального кіно в Україні та світі.

Проект здійснюється за підтримки Закарпатської та Івано-Франківської кінокомісій.

 

Джерело інформації:

More News
  • 23 Лис 2018
  • 0
За 25 робочих днів знімальна група планує зібрати відеоматеріал у чотирьох областях України й у Швейцарії. Розпочали зйомки документальної стрічки про історію та сьогодення вузькоколійок...
  • 23 Лис 2018
  • 0
Гірські трамвайчики в документальному кіно. Режисер Олександр Недбаєв розпочав на Закарпатті 25-денні зйомки спільної українсько-швейцарської стрічки про “вузькоколійки”. Два головні герої розкажуть про роботу маленьких...
  • 26 Лис 2018
  • 0
Кінокомпанія “Прайм Сторі Пікчерс” почала зйомки документалього фільму про вузькоколійки України та Швейцарії. На Закарпатті знімальну групу цікавить Боржавська вузькоколійка, а загалом в Україні –...